Давиденко О.М.

Використання ігор на уроках трудового навчання.

РУХОМІ ІГРИ

«Лови — не лови»:

У грі беруть участь 8—12 учнів. Учасники гри утворюють шеренгу в напівкроці один від одного. Ведучий оголошує умови: під час кидка м'яча вимовляють слово, якщо на тему «деревообробка» — треба зловити м'яч, якщо ні — не ловити. Хто помилився, вибуває з гри. Гра триває доти, доки не залишиться один, найуважніший гравець. Він стає ведучим і гра повторюється знову.

«Раз! Два! Три!»:

Учасники гри беруться за руки й утворюють коло. Вони вимовляють слова: «Раз! Два! Три! (тричі) розмічальний інструмент назви!». Після цих слів розпочинають по черзі називати назви інструментів. Якщо хтось промовчить більше 3 с, то він вибуває з гри. Гра зі словами: «Раз! Два! Три! Види деревини (види пиломатеріалів, інструментів, ) назви!» триває, доки не залишиться мінімальна кількість учасників.

«Я — пиломатеріал»:

Учасники гри утворюють велике коло. Один гравець тримає в руках обруч, він і розпочинає гру словами: «Я — фанера, виготовлена зі...». Зробивши паузу, гравець направляє обруч до якогось з учасників гри. Той, хто зловив обруч, повинен закінчити фразу: «...шпону». Відповівши, він називає інший вид пиломатеріалу і направляє обруч по колу. Учасник, який не може відповісти, отримує «як покарання» два будь-яких географічних запитання. Якщо він знову не відповість, вибуває з гри

«Вгору — вниз»:

Гравці утворюють півколо за кілька кроків від ведучого. Він починає називати листяні та хвойні породи дерев. Якщо названо листяну породу (береза, липа, клен, осика тощо), діти піднімаються на носки і тягнуть руки вгору. А якщо називають хвойну породу дерева, всі учасники гри сідають і опускають руки. Той, хто зробив дві помилки, вибуває з гри. Ведучий не лише сам називає породи дерев, а й сам виконує рухи, іноді навмисно помиляючись. Ті, хто неуважний і копіює дії ведучого, швидко вибуває з гри. Гра може продовжуватися 2—3 хв, після чого її можна повторити, але називати вже треба , розмічальний і контрольно-вимірювальний інструмент, ручний та механічний інструмент  тощо.

ДИДАКТИЧНІ ІГРИ

«Ти мені — я тобі»:

У грі беруть участь дві команди. Учень першої команди ставить запитання, при цьому називає ім'я учня з другої команди, який повинен відповісти. За правильну відповідь команда отримує очко, а учень — право поставити запитання у відповідь

«Логічний ланцюжок»:

У грі беруть участь 5 і більше учнів. Учитель називає перше — опорне слово, учні один за одним називають поняття, пов'язані з першим словом. Хто розірвав ланцюжок, вибуває з гри.

Наприклад, дерево,стовбур,дошка,заготовка,деталь,виріб .

Гра «Блеф- клуб»

Гра може проводитися в усній або письмовій формі.

Учням пропонується визначити правильні  й помилкові твердження, позначивши їх знаками «+» та «-«.

1.     Липа тверде дерево.

2.     Фанера виготовлена зі шпону.

3.     ДВП виготовлене із стружки.

4.     Осика хвойне дерево.

5.     Кутник застосовують для розмічання кола.

6.     Олівець, лінійка – розмічальний інструмент.

7.     Дошка-пиломатеріал.

ДІЛОВІ ІГРИ

Ділові ігри використовують для вирішення комплексних завдань під час засвоєння нового, закріплення вивченого матеріалу, розвитку творчих здібностей учнів, формування загальнонавчальних і спеціальних умінь на уроках трудового навчання.

Ділові ігри — це особливий спосіб побудови моделей, що допускає одночасну багатобічну взаємодію сторін, що змагаються та співпрацюють. Під час проведення імітаційних, або операційно-діяльнісних, ігор на уроці імітується діяльність будь-якої організації, підприємства. Імітуватися можуть події, конкретна діяльність людей або обстановка, в якій відбуваються події або здійснюється діяльність.

Сценарій імітаційної гри, крім сюжету події, містить опис структури і призначення імітованих процесів та об'єктів. Неодмінною умовою імітаційних ігор є діяльність учасників. У подібних іграх кінцевий результат має високий ступінь визначеності або взагалі непередбачуваний. Цей тип ігор, без сумніву, є найцікавішим, хоча вимагає значно більших трудовитрат учителя та учасників.

На уроках трудового навчання ділові ігри можна проводити у формі прес-конференцій, аукціонів, уроків-екскурсій, усних журналів, «живої газети», репортажів, інтерв'ю, рецензій, презентацій  виробів,  конференції, ток-шоу «Я так думаю», уроків-досліджень, семінарів-практикумів тощо.

Гра «Прийом на роботу»

Учасники гри відтворюють ситуацію, яка може статися при прийомі на роботу. Серед учнів розподіляються ролі: майстра та робітника. Мета майстра: виявити професійні здібності робітника. Як наприклад, наведемо ситуацію: після закінчення школи хлопець прийшов на завод з метою отримати роботу токаря. Під час навчання в школі він у навчально-виробничому комбінаті отримав професію токаря 3-го розряду. Всі інші учні  (глядачі) уважно спостерігають за ходом бесіди вмотивовують рішення майстра, роблять висновки.

Гра «Трудівник та ледар»

Заздалегідь обираються два учасники, що будуть виконувати ролі трудівника та ледаря. Під час гри вони уявляють себе літніми людьми та розповідають як пройшло їх життя, чого і як вони досягли. Інші учасники ставлять перед ними запитання про підготовки до трудового життя, вибору професії, професійну та особисту долю. Після завершення розповідей, починається обговорення, в процесі якого з’ясовується чи відрізняється людина, що працює від ледаря, в чому виявляється ця різниця. Рекомендується проведення гри у п’ятому класі на вступному уроці для пояснення учням значення праці у житті людини.